Meteorit Loket

Citace ze skvělé knihy Karel Tuček - Meteority a jejich výskyt v Československu, vydala Academia roku 1981.

"Zakletý purkrabí z Lokte", jeden z nejstarších meteoritů

 

Návštěvníkům starobylého Lokte, zejména lázeňským hostům z Karlových Varů, kteří často přijížděli na prohlídku loketského hradu, byl již v 17. století a na počátku století 18. ukazován jako pozoruhodnost velký balvan železa, o němž kolovaly nejrůznější pověsti.

Jeho skutečný původ byl zahalen tajemstvím a nejstarší zprávy o něm sahaly do doby kolem roku 1400. Badatelé usuzovali, že toto železo mohlo vzniknout ve druhé polovině 14. století nebo v první polovině 15. století. Dnes známe pouze jednu historickou zprávu, kterou by snad bylo možno vztahovat k tomuto železu. Lékař a přírodopisec Marcus Marci z Kronlandu (Marek Marků z Lanškrouna), profesor Univerzity Karlovy (1595-1667), uvádí ve svém díle Philosophia vetus restituta z r. 1669 (p. 146) k roku 1618 doslova: ,,Jiný kov: také 18. roku tohoto století spadl z nebe zde v Čechách."

Nepřihlížíme-li k některým železným meteoritům z USA, např. Anderson z Ohia, Frankfort z Kentucky aj., jimž se přisuzuje prehistorické stáří, je loketské železo nejstarším známým uchovaným meteoritickým železem a patří mezi střední oktaedrity.

Jeho původní hmotnost se udává na 106-107 kg, zdá se však, že muselo být ještě těžší, neboť jeho ukázky ze sbírek váží celkově více. Jeho původní rozměry lze stanovit na sádrovém odlitku ze sbírky Národního muzea v Praze (viz. foto).

Původně mělo velikost i podobu hlavy koně a rozměry 50x30x20 cm. Jeho nápadně silně zaoblený tvar je zhruba klínovitý. Na jedné jeho straně je patrno několik důlkovitých prohlubinek o rozměrech 5-9 cm, 2-4 cm hlubokých, které však pozorujeme i jinde na povrchu. Může tu jít buď o zbytky silně ohlazených regmaglyptů, nebo o jamky po roztavených a odnesených hlízách troilitů. 

 

Zpět do obchodu