Předpovězený bolid rozzářil noční oblohu

417379855_920123166782925_7662140317245512234_n

Předpovězený bolid - srážka kosmického tělesa zaznamenána bolidovou sítí, ale také amatérskými nadšenci.

foto: Miloš Žák

 

S tím, jak se zlepšuje technika pro pozorování je předpoklad, že takové případy budou přibývat.

NASA se primárně věnuje objevování těch velkých, potenciálně nebezpečných asteroidů, které mohou vyvolat kontinentální, nebo globální katastrofu. Čas od času se ale stane něco, jako o tomto víkendu. Takže jak často se taková událost stává?

 

Začneme pěkně od konce, právě od bolidu z tohoto víkendu.
Právě 21.1.2024, v noci ze soboty na neděli, krátce před půl druhou, zasvítil velice jasný bolid nad územím Německa.


To by samo o sobě nebylo až tak vzácné, i tělesa větších velikosti občas k Zemi přiletí a my pak při troše štěstí, kdy jsme ve správný čas na správném místě a koukáme "tam nahoru", můžeme vidět krásný bolid. Ovšem předvídat takovou událost nelze.


Zde je ale zajímavé, že toto těleso objevil pouhé 3 hodiny před samotným vstupem astronom Krisztián Sárneczky z Maďarska (a to už se stává opravdu zřídka).

 

Urychleně byly provedeny výpočty na několika evropských observatořích a místo i čas kolize je zhruba 90 minut před srážkou vypuštěna do internetového prostoru. Viditelný měl být z např. z území Česka, Polska, Slovenska, nebo Maďarska. Pojmenován je 2024 BX1.

Těleso mělo před vstupem do atmosféry předpovězenou velikost o průměru asi 1 metr.

To samozřejmě vyvolalo vlnu nadšení a mnoho odborníků i odborné veřejnosti začalo na bolid číhat. Výsledkem je mnoho krásných fotografií i videozáznamů celé události.Namátkou právě úvodní fotka tohoto článku, jejíž autorem je Miloš Žák.

"Nemohl jsem spát. Náhodou se kouknul na FB, kde na mě vyskočilo varování z Klub včasné výstrahy astro-amatérů. Rychle zjišťuji dle zveřejněných souřadnic kam namířit fotoaparát. Sbalit se, skočit do auta, oškrábat okno z venku i zevnitř a hurá na kopec mezi pole. Namířit, vyzkoušet expozici a fotit. 🙂 Pro příště jsem zkušenější a troufnu si fotit delším ohniskem 🙂" - respekt pane :)

 

 

 

 

 

 Snímek obrazovky (453)

Videozáznam zde, nebo klikni na obrázek
Video přímo z Berlína, kde těleso vstoupilo do zemské atmosféry.
Autor: Mike Kentrianakis

 

 

Na tomto bolidu začali okamžitě pracovat i naši odborníci z Astronomického ústavu v Ondřejově, kdy díky datům z Evropské bolidové sítě došlo k velice přesnému vědeckému objasnění celé události a to hned následující den. Velký respekt - smekáme!

Navíc byla vypočtena pádová oblast, kam mohly zbytky tohoto tělesa, tzv. meteority dopadnout.

Největší kus může vážit až 300 gramů a lov na případné meteority již začal.

Pokud tě zajímá více informací přímo od Astronomického ústavu, čti ZDE

 

 

Jak je to s podobnými událostmi v minulosti?

 

Úplně první případ předpovězení tzv. sporadického bolidu (meteorické roje nepočítáme) se odehrál 6.10.2008.

Tento den se objevil článek o tom, jak předcházející noc objevil Richard Kowalski z programu mapování blízkozemních asteroidů Catalina Sky Survey malý asteroid, který se blíží k Zemi. Stal se tak prvním člověkem, který něco takového dokázal. Předpověď počítala s dopadem za nějakých 19 hodin, ale tím, že se jednalo o první takový případ, nedokázalo se zorganizovat cílené mapování samotného vstupu.

Krásný pohled na tuto událost měla ovšem posádka letu Air-France-KLM, kteří byli o této události včas informováni a vstup tělesa do atmosféry viděli.

Předpovězená velikost tělesa byla 2-5 metrů!
Asteroid pak zazářil ve výšce 65,4 km a hlavní výbuch nastal ve výšce 37 km.
Dopadl do velmi odlehlé oblasti v Súdánu. Byla vyslána expedice, která měla za cíl najít zbytky této exploze - meteority.

Což se nakonec po všech komplikacích povedlo a byly nalezeny stovky meteoritů!

 

train2

 

 train1

 Kouřová stopa po průletu zůstala na obloze velmi dlouhou dobu

 foto: Mohamed Elhassan Abdelatif Mahir

 

 

 

Druhý případ se odehrál v roce 2014, kdy ale těleso dopadlo dříve, než došlo k jakýmkoli výpočtům místa a času.Třetí a velmi zajímavý případ je z roku 2015, kdy se ale nejednalo o přírodní těleso, nýbrž o těleso umělého původu.

Bylo pozorováno již v roce 2013, ale pak bylo ztraceno. Vstup do atmosféry asi dvoumetrového tělesa pak zachytily snímky NASA.

Pravděpodobně se jednalo o vyhořelý stupeň nějaké dřívější rakety, který se pohyboval po geocentrické dráze (tudíž jako umělý satelit Země).

WT1190F_reentry01

 Rozpad tělesa v atmosféře

 zdroj: NASA

 

Případ číslo 4 má stejné jmenovatele, jako historicky první případ. Opět observatoř Catalina Sky Survey a opět jméno Richard Kowalski.

Těleso označené jako 2018 LA bylo zároveň první předpovězené, kdy se podařilo nafilmovat jeho pád.

Další takové události pak nastaly v roce 2018, 2019 a v roce 2022.

Celkem podle dostupných informací byla víkendová srážka již osmou v historii, nicméně podle vyjádření astronomického ústavu je tato nejlépe zdokumentovaná v historii s největším množstvím získaných dat.

 

Zdroje: Internet, NASA, Astronomický ústav ČR

 

autor: Jaroslav FILIP. Jsem nadšenec do vesmírných kamenů, popularizátor a provozovatel Muzea meteoritů ve Frýdku-Místku.

Nejsem vědec, snažím se informace předávat srozumitelnou formou i pro laickou veřejnost.
Našel jsi chybu, nebo nepřesnost? Omlouvám se a budu rád, pokud mě upozorníš.

Zpět do obchodu