Meteorický roj Geminidy - až 1000 meteorů za noc!

_71fcb68f-5b47-4b91-8c14-468c30ab3e0d

 obrázek generován UI

 

Každoroční meteorický roj Geminidy přichází letos s mimořádně příznivými pozorovacími podmínkami.

Letošní maximum se odehraje v noci ze 14. na 15. prosince (čtvrtek/pátek). Měsíc nebude rušit svým svitem a umožní nám vychutnat si úžasné nebeské divadlo, pokud nám samozřejmě nebude v pozorování vadit oblačnost.

Pozorovat se dá již od soumraku, ale nejlepší podmínky nastanou později, kdy souhvězdí Blíženců, odkud meteory zdánlivě vylétají, vystoupá vysoko na oblohu. Z latinského názvu Blíženců pak pochází i název samotného roje.

Pozorovat se pak dají samozřejmě již v těchto dnech a končí až 17. prosince, samozřejmě ale s nižší frekvencí oproti maximu.

Během maxima lze očekávat, že na obloze v tmavších a odlehlejších oblastech, kde nebude rušit světelné znečištění měst, zazáří desítky meteorů za hodinu. Během celé noci zazáří ohromující počet až 1000 meteorů !!!
Navíc jsou tyto meteory pomalejší - 35 km/s, což znamená delší a pomalejší světelnou stopu.

Historie pozorování roje Geminidy sahá až do roku 1862. Tehdy byl roj velmi slabý, s frekvencí nepřesahující 30 meteorů za hodinu.

Avšak ve 40. a 50. letech minulého století začaly Geminidy nabírat na síle a staly se jedním z nejvýraznějších meteorických rojů.

Dnešní moderní astronomická pozorování a technologie nám umožňují podrobněji studovat původ a složení meteoroidů, které tvoří tento roj a předpokládá se, že se nacházíme v jeho maximu a frekvence bude postupné slábnout. Některé zdroje dokonce uvádí, že do konce 21. století roj úplně zmizí.

Zajímavostí je, že u většiny meteorických rojů je mateřským tělesem kometa, zde se ale jedná o fragmenty planetky 3200 Phaethon, která byla objevena v roce 1983.
Tato planetka je specifická, protože se vlastnostmi podobá právě kometám, ale nikdy u ní nebyla pozorována aktivita typická pro komety.
Vypadá to, že se planetka doslova drolí, což může být způsobeno tím, že sodík, který těleso v určité míře obsahuje, reaguje se slunečním zářením a dochází tak k uvolnění částic.

Zajímavé jsou také blízké průlety planetky kolem Země. Jeho oběžná dráha kolem Slunce činí 524 dní. V roce 2007 se přiblížila na vzdálenost 1/8 vzdálenosti Země-Slunce, další těsné průlety pak nastanou v roce 2050 a 2060. Ovšem úplně nejblíž bude 14.prosince 2093, kdy bude ve vzdálenosti odpovídající 8x vzdálenosti Země-Měsíc. Srážka ovšem nehrozí.

Závěrem snad jediné, teple se obléct, vyjet dál od města a zvednout pohled tam nahoru, stojí to za to. Užij si to.

Zpět do obchodu