SET náušnice a přívěsek
Sleva vada: Na jedné náušnici viditelná malá uštípnutá část kamene.
použitý kámen: Libyjské sklo
typ šperku: náušnice + přívěsek + kožená šňůrka
zpracování: surový
hmotnost šperku: náušnice 4,1 gramů, přívěsek cca 8 gramů
Srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm
Kategorie: | Přívěsky |
---|
Kámen je surový a nijak neopracovaný. Šperky jsou vyrobeny z umělecké pryskyřice namíchané dle vlastní receptury. Svými vlastnostmi se podobá kůži (je lehká a pružná). Šperky nesají pot a prach, udržují si svůj tvar, vzhled a barevnost, jsou zdravotně nezávadné a je to vhodný dárek i pro alergiky.
Zatímco v novodobé historii byly tyto kameny poprvé zdokumentovány až v roce 1932, šperk s tímto kamenem byl objeven, mezi tisíci dalšími předměty v hrobce egyptského faraona Tutanchamona, který vládl přibližně v letech 1933-1923 př. n. l. (hrobka objevena v roce 1922).
O vzniku se vedly dlouhou dobu debaty, dnes už se ale téměř s úplnou jistotou ví, že je původ těchto žlutých krasavců opravdu mimozemský. Vše nasvědčuje impaktnímu původu, tedy že za jejich vznik může dopad asteroidu, nebo jeho výbuch v blízkosti Země.
Libyjské sklo je nejčistší forma skla (až 99% SiO2). Jedná se o přetavený písek, přičemž teplota potřebná k tomuto procesu musela krátkodobě přesáhnout 1700 °C.
Vyskytuje se na jihozápadě Egypta, na hranici s Libyí, na ploše 2000 až 6500 km2 (tzv. Velké písečné moře). Jeho stáří bylo určeno na asi 29 milionů let.
Oproti tektitům (např. naše Vltavíny), nejsou impaktity vymrštěny do velkých vzdáleností, ale zůstávají v blízkosti původního dopadu tělesa.
Také nemají tzv. skulptaci (jako většina jiných tektitů), protože ostrý písek po miliony let ohlazoval jejich tvar (jsou ale vyjímky, kdy se objevuje důlkovitá skulptace).
Co se barvy týče, většina jsou žluté barvy, od mléčných odstínů, až po téměř průsvitné kousky. Některé kusy mají zabarvení až do zeleného, nebo hnědého odstínu. Vyskytují se kusy od několika gramů, až po bloky, které váží 25 Kg.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.