Jak poznat meteorit?

Hlavními poznávacími znaky jsou unikátní složení a vlastnosti těchto meteoritů.

Kamenné meteority obsahují tzv. chondry - malé kuličkové útvary, vzniklé nahromaděním mlhoviny a kosmického sedimentu. Ty můžou být sotva viditelné, velikosti od zlomku mm, až po velikost několik mm.

řez kamenným meteoritem
řez kamenným meteoritem
detail tzv. Chonder
detail tzv. Chonder

Při čerstvém pádu mají téměř všechny meteority černou natavenou kůru, málokdy silnější než 1-2 mm. Meteorit vypadá, jakoby ho ošlehly plameny, což je způsobené obrovskou vstupní rychlostí do atmosféry, kdy se těleso prudce zahřeje. Tato kůra časem zmizí vlivem podmínek na naší planetě.

Průlet atmosférou a množství odpařené hmoty způsobí vyhlazení jeho stran, proto většina vesmírných kamenů nemá ostré hrany, pokud tedy nejde o fragment. Vnitřek meteoritu je vždy světlejší oproti natavené kůrce. 

Téměř všechny meteority obsahují železo v kovové formě a jsou tudíž magnetické. Většina meteoritů obsahuje unikátní železo-niklovou slitinu, která se v pozemských horninách nevyskytuje. Je tak velmi spolehlivým poznávacím znakem. 

Meteority prozrazuje také velká váha (hustota), větší, než jakékoli pozemské horniny.

Až na absolutní výjimky meteority nemají tvar oblázků a nemají žádné dutinky způsobené např. magmatickou činností. Meteority neobsahují světlý křemen ani kalcit, což jsou velmi časté minerály pozemských kamenů.


Na železných meteoritech se na leštěné ploše po naleptání zředěnou kyselinou dusičnou ukáží tzv. "Widmanstättenovy obrazce", což způsobuje unikátní železo-niklová slitina a její struktura. Spolehlivý poznávací znak mimozemského železa. Pro zajímavost video s tímto pokusem.Meteority se cíleně hledají a sbírají na místech, kde jsou dobře odlišitelné od místního prostředí, např. Antarktida, nebo pouště a z těchto oblastí pochází většina kusů, ze všech světových sbírek. Najít ovšem meteorit, ještě k tomu v ČR, je asi stejná šance, jako vyhrát první cenu ve Sportce. Není to ovšem nemožné, máme v ČR lokality, kde meteority jsou a čekají na objevení buď námi, nebo budoucí generací. Jednodušší ovšem dnes je, meteorit si koupit, spousta z nich je dostupných za solidní ceny a tak svůj kousek vesmíru, může mít každý.Pozorování bolidů a hledání meteoritů

V oblasti pádu meteoritů jsou čeští vědci špičkou ve svém oboru. Připsali si na své konto dokonce světové prvenství - první meteorit s rodokmenem.. Astronomům z Ondřejova se totiž 7. dubna 1959 podařilo vyfotografovat let a spočítat dráhu bolidu, jehož úlomky byly pak nalezeny u Příbrami. Zároveň vypočítali i dráhu původního tělesa ve sluneční soustavě a poprvé na světě se jim tak podařilo prokázat, že pochází z hlavního pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupitera.

Ondřejovský tým vědců , pod vedením Dr. Ceplechy, kterého proslavila také jeho metodika propočítání dráhy tělesa, budovali síť pro fotografování bolidů od začátku 50. let. Příbramský úspěch podnítil další rozšiřování této národní sítě a k projektu se pak přidávaly další státy. 

Dnešní Evropská bolidová síť, vybavená kamerami typu "rybí oko", rotujícími sektory a zčásti i spektrografy, je nejdéle fungující bolidovou síť na světě, a vyniká úrovní zpracování dat i archivováním snímků. Soustavné sledování bolidů umožnilo zásadním způsobem zlepšit znalosti o průletu zemskou atmosférou, mechanismu rozpadu, jejich záření a podobně. Dnes jsou čeští vědci absolutní špička ve svém oboru.