Garance doručení do vánoc! Zásilkovna - objednávka do 19.12. do 11 hod.

Legendární fotografie s dětmi z roku 1911 - meteorit Willamette...

 
 
 
 

... je největším meteoritem nalezeným v USA.

Jedná se o železný meteorit a jeho hmotnost je 15,5 tuny.

Od roku 1906 je uložen v American Museum of Natural History a jeho příběh je velmi zajímavý. 

 

V roce 1902 welšský přistěhovalec Ellis Hughes objevil podivně vypadající kámen, částečně vyčnívající ze země, asi 1,2 km od svého domu v Oregonu. Se svým nálezem se svěřil sousedovi. Oba muži byli horníci a poznali v něm kov, proto správně usoudili, že se jedná o železný meteorit.

Meteorit zamaskovali větvemi a uvažovali, jak jej dostanou pryč. Paradoxně pozemek, kde meteorit ležel, patřil místní metalurgické společnosti. Nález zatajili a rozhodli se, že zkusí koupit pozemek, na kterém meteorit ležel. Soused odjel prodat své přebytečné věci, aby získal další peníze, ale už se nevrátil.  

 

                                                      

 

 

Ellis neměl na nákup dostatek prostředků a tak se po několika měsících čekání rozhodl, že meteorit ukradne. V srpnu 1903 začal kolem meteoritu v tajnosti kopat, k dispozici měl svého syna a starého koně. Jako horník postavil něco jako důlní věž a dostali meteorit na primitivní dřevěný vozík. 

 

Trvalo další 3 měsíce, než v tajnosti meteorit dostali více než kilometr daleko, ke svému domu. Kolem meteoritu Ellis postavil stavení, oznámil, že jej nalezl a začal vybírat 25 centů za prohlídku tohoto meteoritu. 

 

Jak to tak ale bývá, krádež se nevyplácí a shodou okolností mezi prvními návštěvníky byl právník oné metalurgické společnosti a nějak došel k závěru, že meteorit byl ukraden. Poté byly nalezeny stopy až k jámě na pozemku společnosti a na Ellise byla podána žaloba.

Aby se ji pokusil vyhnout, nabídl za meteorit 50 dolarů -neuspěl.

 

                                                         

 

 

 

Soud poté rozhodl, že vlastníkem je metalurgická společnost, což se snažil Ellis zvrátit všemi možnými prostředky, ale opět neuspěl.

Do sporu ještě vstoupil znovunalezený soused, který zažaloval jak Ellise, tak metalurgickou společnost a tvrdil, že meteorit byl ukraden z jeho pozemku, což se snažil prokázat dírou blízko svého domu. Soud ale zjistil, že domnělý kráter byl vytvořen nedávno, což dosvědčili i sousedé.

 

17.července 1905 byl meteorit definitivně navrácen metalurgické společnosti, poté byl vystaven s velkou slávou na výstavě v Portlandu a když výstava skončila, meteorit koupili za 26.000 dolarů William Dodge s manželkou, kteří jej poté věnovali Muzeu přírodní historie, kde je meteorit dodnes.

 

Bylo zjištěno, že místo nálezu nebylo zdaleka místem dopadu, ale že meteorit během poslední doby ledové přemístil ledovec. Pravděpodobné místo dopadu je Kanada. Meteorit již v muzeu vidělo více než 40 milionů lidí.

 

 Aby nebylo málo těch soudních pří, kolem roku 2000 se konal další soud, kdy oficiálně uznávaná komunita indiánů Grand Ronde z údolí Willamette, chtěla dostat pro ně posvátný kámen zpět pod svoji kontrolu.

Soud skončil dohodou mezi indiány a muzeem, kdy indiáni mohou mít k meteoritu neomezený přístup, jednou ročně mohou u meteoritu udělat soukromý obřad a muzeum může zároveň meteorit vystavovat. Pokud by ale meteorit nebyl vystaven, musel by se vrátit zpět k indiánům. 

 

                                                            

Zpět do obchodu