Vltavín / Moldavit 3,53 gramů

Vyprodáno TOP !

TOP PRODUKT! Luxusní tvar, žádné poškození 100% stav

typ: Tektit

název: Vltavín / Moldavit

váha: 3,53

zpracování : surový

včetně krabičky s popiskem a potvrzení o původu kamene.

Vltavín neboli Moldavit je označení pro tzv. "tektit", který byl objeven v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy. Vltavíny vznikly přetavením pozemských hornin po dopadu velkého meteoritu a vymrštěním této roztavené hmoty do velké vzdálenosti. Tato teorie se definitivně potvrdila až v druhé polovině 20. století a znamená částečně mimozemský původ těchto zelených pokladů.

Přírodní sklo vzniklo zhruba před 14,8 miliony let a dlouhou dobu setrvávalo v píscích, ve štěrcích, jílech a podzemních vodách, což dotvářelo jeho tvar .

Nejvíce naleptané útvary jsou také nejžádanější. Nazývají se ježci a lokalita jejich výskytu u Besednice je proslavená po celém světě. Ježci se dnes cení nejvíc, protože lokalita už je vytěžená a objevují se jen kusy ze sbírek. Cena neustále vzrůstá, nyní se blíží tisícikoruně za jeden gram.

Průměrná váha vltavínu je čtyři až pět gramů, ale objevují se výjimečné kusy, které váží přes sto gramů. Zatím největší objevený Vltavín měl váhu 265,5 gramů.

Jihočeské Vltavíny jsou v této souvislosti dávány do spojitosti s meteorickým kráterem Ries Kessel v Bavorsku, mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem, ve kterém se nachází středověké městečko Nördlingen. V městečku je také muzeum kráteru, nechybí v něm ani vitrína s vltavíny. Celý kráter má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Středem Rieského kráteru prochází Švábská tektonická linie, která je v jeho západní části velmi dobře patrná. Průměr kráteru je 24 kilometrů. Odhaduje se, že Rieský meteorit měřil v průměru asi 1 kilometr.

Podobně jako u jiných míst dopadu není tento kráter v okolí jediný, 36 kilometrů na jihozápad se nalézá Steinheimský kráter o průměru 3,8 kilometru, což svědčí o rozpadu jednoho tělesa při průletu atmosférou na dvě, případně o vlétnutí dvou těles do atmosféry. Povrch vltavínů ze starších, minimálně přemístěných sedimentů, se vyznačuje sametovým a zvláště skelným leskem a pěknou skulptací a předurčuje je jako výjimečný drahý kámen.

1 300,00 Kč
Please select variants first