Sikhote-Alin / železný meteorit / 2,1g

TOP!

název meteoritu:  SIKHOTE-ALIN

typ meteoritu: železný, IIAB

pozorovaný pád: ANO

dopadl:  12.února 1947, 10:30 hod.

oficiální nalezené množství:  23 tun

váha nabízeného vzorku:  2,1 gramů

Srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm. 

Meteorit je uložen v průhledné krabičce s popiskem, je k němu certifikát pravosti člena Světové sběratelské asociace IMCA a ukázkový výsledek spektrometrické analýzy složení. 

Železný meteorit Sichote-Alin spadl v roce 1947 do stejnojmenného pohoří v jihovýchodní části Ruska.

Přestože byli lidé svědky pádu velkého železného meteoritu již dříve, nikdy v zaznamenané historii nebyl pozorován dopad tohoto rozsahu. Šlo o odhadem asi 70 tun vážící meteorit, který přežil ohnivý průlet atmosférou a dopadl na Zemi.

Kolem 10:30 12. února 1947 pozorovali očití svědkové v pohoří Sichote-Alin v Ruské části Sovětského svazu velký bolid jasnější než Slunce, který přilétl ze severu a sestupoval pod úhlem asi 41 stupňů. Jasný záblesk a ohlušující zvuk pádu byly pozorovány 300 km daleko od bodu nárazu nedaleko Lučegorsku a přibližně 440 km severovýchodně u Vladivostoku. Kouřová stopa dlouhá asi 32 km zůstala na obloze po dobu několika hodin.

Objekt vstoupil do atmosféry jako meteor rychlostí asi 14 km za sekundu, začal se rozpadat a fragmenty společně klesaly. V nadmořské výšce asi 5 a půl kilometru došlo podle všeho k výbuchu největších fragmentů.

20. listopadu 1957 vydal Sovětský svaz razítko k 10. výročí pádu meteoritu Sichote-Alin. Ten reprodukuje obraz od Pjotra Ivanoviče Medveděva, sovětského umělce, který byl svědkem pádu. Seděl u okna a zkoušel namalovat skicu, když se objevila ohnivá koule, takže okamžitě začal kreslit to, co viděl.

Sikhote-Alin je klasifikován jako železný meteorit patřící do chemické skupiny IIAB s hrubou oktaedritovou strukturou. Skládá se z přibližně 93 % železa, 5,9 % niklu, 0,42 % kobaltu, 0,46 % fosforu, 0,28 % síry a stopového množství germania a iridia. Minerály, které jsou přítomny, zahrnují taenit, plessit, troilit, chromit, kamacit, a schreibersit.

Sichote-Alin byl masivní dopad s celkovou velikostí meteoroidu odhadovanou na přibližně 90 000 kilogramů. Novější odhad Cvetkova předpokládá hmotnost kolem 100 000 kilogramů.

Hlavní pole s největšími kusy pro tento meteorit tvořilo eliptickou oblast o velikosti pouhých 1,3 kilometrů čtverečních. Některé z fragmentů vytvořily krátery, z nichž největší měl 26 metrů v průměru a 6 metrů do hloubky.

zdroj textu: Wikipedia 

350 Kč