NWA X / kamenný / 13,9 gramů

sleva vada

Precizní řez kamenným meteoritem. Jedna strana leštěná do lesku, jedna do matu. Nádherný sběratelský artikl s malinkou chybou, vypadlo jedno kovové zrno z leštěné části (lesklá polovina). Nemá vliv na jinak krásný vzorek.

název: NWA X

klasifikace: kamenný meteorit (Chondrit), kategorie L (nízký obsah kovů)

lokalita nálezu: Severozápadní Afrika

pozorovaný pád: ne

nalezen roku: 2020

váha: 13,9 gramů

velikost: srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm

úprava: řez, leštěný

Uloženo v průhledné krabičce. Součástí certifikát pravosti a analýza složení původního kusu, z kterého byl tento kus řezán.

Chondrity obsahují vzácné sluneční plyny, které mají stejné množství a poměr prvků jako Slunce, kromě těkavých prvků jako vodík a helium, a tak se soudí, že vznikly pouze několik miliónů let po zrodu sluneční soustavy . Jsou tudíž neuvěřitelně staré, přibližné stáří je 4,56 miliardy let!

Unikátní složení. Většina meteoritů obsahuje unikátní železo-niklovou slitinu, s příměsí vzácných prvků, která se v pozemských horninách nevyskytuje. Je tak velmi spolehlivým poznávacím znakem.

Kamenné meteority obsahují rovněž tzv. chondry - malé kuličkové útvary, vzniklé roztavenými chomáčky prachu, v plynoprachovém disku obklopující mladé slunce, do podoby jakýchsi kapiček a jejich rychlým utuhnutím.

950 Kč 1 200 Kč