přívěsek / Libyjské sklo

Libyjské sklo je impaktní sklo, který vzniklo energií buď po dopadu velkého asteroidu, nebo jeho výbuchem v těsné blízkosti Země. Tím došlo k přetavení pozemského materiálu (převážně písku). 

typ šperku: přívěsek + cca 80 cm dlouhá kožená šňůrka

název: Libyjské sklo

lokalita: Libye, Egypt

stáří: cca 29 milionů let

velikost: srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm

zpracování: kámen je surový a nijak neopracovaný. Šperky jsou vyrobeny z umělecké pryskyřice namíchané dle vlastní receptury. Svými vlastnostmi se podobá kůži (je lehká a pružná). Šperky nesají pot a prach, udržují si svůj tvar, vzhled a barevnost, jsou zdravotně nezávadné a je to vhodný dárek i pro alergiky.

Pravost kamene je certifikována přes www.meteority.com (člen Světové sběratelské asociace IMCA) a součástí je certifikát pravosti.

Kupujete tento konkrétní kus.

Zatímco v novodobé historii byly tyto kameny poprvé zdokumentovány až v roce 1932, šperk s tímto kamenem byl objeven, mezi tisíci dalšími předměty v hrobce egyptského faraona Tutanchamona, který vládl přibližně v letech 1933-1923 př. n. l. (hrobka objevena v roce 1922 našeho letopočtu).

Libyjské sklo je nejčistší forma skla (až 99% SiO2). Jedná se o přetavený písek, přičemž teplota potřebná k tomuto procesu musela krátkodobě přesáhnout 1700 °C. 

Vyskytují se na jihozápadě Egypta, na hranici s Libyí, na ploše 2000 až 6500 km2 (tzv. Velké písečné moře).Jejich stáří bylo změřeno na asi 29 milionů let.

Oproti tektitům (např. naše Vltavíny), nejsou impakty vymrštěny do velkých vzdáleností, ale zůstávají v blízkosti původního dopadu tělesa. Také nemají tzv. skulptaci (jako většina jiných tektitů), protože ostrý písek po miliony let ohlazoval jejich tvar (jsou ale vyjímky, kdy se objevuje důlkovitá skulptace).

Co se barvy týče, většina jsou žluté barvy, od mléčných odstínů, až po téměř průsvitné kousky. Některé kusy mají zabarvení až do zeleného, nebo hnědého odstínu. Vyskytují se kusy od několika gramů, až po bloky, které váží 25 Kg.

700 Kč