NWA 869 / kamenný / 6,8 gramů

V roce 2000 bylo objeveno velké pádové pole pokryté L Chondrity, řádově tisíce kusů, velikosti od několika gramů, až po 20 Kg kameny. 

Většina těchto kamenů jsou celotvary pokryté natavenou kůrou, fragmenty jsou vyjímečné. Vzorky se vyznačují pozemskou erozí. Šokové postižení S3. Stupeň zvětrávání W1. Průměrná váha těchto meteoritů je asi 190 gramů.

Meteority obsahují vzácné sluneční plyny. Novější klasifikace udává označení Chondrit L3-6. Stáří těchto meteoritů je asi 4,56 miliardy let.

název: NWA 869

klasifikace: kamenný meteorit, Chondrit L4-6

lokalita nálezu: Severozápadní Afrika

pozorovaný pád: NE

rok objevení: 2000

oficiální nalezené množství: 2 tuny +

váha vzorku: 6,8 gramů

srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm.

Kupujete přesně tento vyfocený kus.

úprava: surový

Uloženo v průhledné krabičce s popiskem.

Certifikát pravosti + analýza složení.

Chondrity obsahují stejné množství a poměr prvků jako Slunce, kromě těkavých prvků jako vodík a helium, a tak se soudí, že vznikly pouze několik miliónů let po zrodu sluneční soustavy, jsou tudíž neuvěřitelně staré. 

Unikátní složení. Většina meteoritů obsahuje unikátní poměr prvků, například železo-niklovou slitinu, která se v pozemských horninách nevyskytuje. Je tak velmi spolehlivým poznávacím znakem.

Kamenné meteority obsahují rovněž tzv. chondry - malé kuličkové útvary, vzniklé roztavenými chomáčky prachu, v plynoprachovém disku obklopující mladé slunce, do podoby jakýchsi kapiček a jejich rychlým utuhnutím.

450 Kč