NWA 869 / kamenný / 1,5-2g

náhodný výběr

I malý kousek potěší!

Náhodný výběr meteoritu NWA 869 o váze 1,5-2 gramů (1 kus). 

Na fotografii skutečná velikost meteoritů v této váze. Srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm. Uloženo v průhledné krabičce s popiskem.

Certifikát pravosti + obecná analýza složení z kusů z tohoto lotu.

V roce 2000 bylo objeveno velké pádové pole pokryté L Chondrity, řádově tisíce kusů, velikosti od několika gramů, až po 20 Kg kameny. 

Meteority obsahují vzácné sluneční plyny. Novější klasifikace udává označení Chondrit L3-6. Stáří těchto meteoritů je asi 4,56 miliardy let.

název: NWA 869

klasifikace: kamenný meteorit, Chondrit L4-6

lokalita nálezu: Severozápadní Afrika

pozorovaný pád: NE

rok objevení: 2000

oficiální nalezené množství: 2 tuny +

váha vzorku: 1,5-2 gramů

úprava: surový

Chondrity obsahují stejné množství a poměr prvků jako Slunce, kromě těkavých prvků jako vodík a helium, a tak se soudí, že vznikly pouze několik miliónů let po zrodu sluneční soustavy, jsou tudíž neuvěřitelně staré. 

Unikátní složení. Většina meteoritů obsahuje unikátní poměr prvků, například železo-niklovou slitinu, která se v pozemských horninách nevyskytuje. Je tak velmi spolehlivým poznávacím znakem.

Kamenné meteority obsahují rovněž tzv. chondry - malé kuličkové útvary, vzniklé roztavenými chomáčky prachu, v plynoprachovém disku obklopující mladé slunce, do podoby jakýchsi kapiček a jejich rychlým utuhnutím.

150 Kč