Libyjské sklo / impaktit / 7,3g

TOP!

Váha vzorku je 7,3 gramů.

Certifikát pravosti. Volně zabaleno, možnost dokoupit dřevěnou krabičku.

Zatímco v novodobé historii byly tyto kameny poprvé zdokumentovány až v roce 1932, šperk s tímto kamenem byl objeven, mezi tisíci dalšími předměty v hrobce egyptského faraona Tutanchamona, který vládl přibližně v letech 1933-1923 př. n. l. (hrobka objevena v roce 1922).

Stejně jako tomu bývá u meteoritů, kdy novodobá historie tyto pády teprve objevuje, jsou po celém světě důkazy o používání jak mimozemského železa, tak opracovaných tektitů a impaktů (zbraně, hroty, šípy, řezné nástroje, šperky).

O vzniku se vedly dlouhou dobu debaty, dnes už se ale téměř s úplnou jistotou ví, že je původ těchto žlutých krasavců opravdu mimozemský. Vše nasvědčuje impaktnímu původu, tedy že za jejich vznik může dopad asteroidu, nebo jeho výbuch v blízkosti Země.

Libyjské sklo je nejčistší forma skla (až 99% SiO2). Jedná se o přetavený písek, přičemž teplota potřebná k tomuto procesu musela krátkodobě přesáhnout 1700 °C.

Vyskytuje se na jihozápadě Egypta, na hranici s Libyí, na ploše 2000 až 6500 km2 (tzv. Velké písečné moře). Jeho stáří bylo změřeno na asi 29 milionů let.

Oproti tektitům (např. naše Vltavíny), nejsou impaktity vymrštěny do velkých vzdáleností, ale zůstávají v blízkosti původního dopadu tělesa.

Také nemají tzv. skulptaci (jako většina jiných tektitů), protože ostrý písek po miliony let ohlazoval jejich tvar (jsou ale vyjímky, kdy se objevuje důlkovitá skulptace).

Co se barvy týče, většina jsou žluté barvy, od mléčných odstínů, až po téměř průsvitné kousky. Některé kusy mají zabarvení až do zeleného, nebo hnědého odstínu. Vyskytují se kusy od několika gramů, až po bloky, které váží 25 Kg.

 

650 Kč