Čeljabinský meteor byl velmi jasný meteor, neboli bolid, který ráno 15. února 2013 zazářil nad ruským Čeljabinskem. Těleso, které bolid způsobilo, v atmosféře vybuchlo. Výbuch způsobil na zemi značné škody. Později byly nalezeny na zem dopadlé meteority, největší měl hmotnost přes 570 kg.
Nad jižním Uralem vstoupil do zemské atmosféry meteoroid odhadovanou rychlostí 54 000 km/h, tedy zhruba 44krát rychleji než zvuk. Byl pozorován jako výrazný bolid a rozpadl se v 9:20:26 místního času (v 4:20:26 SEČ) nad Čeljabinskem. Jeho rozměry při vstupu do atmosféry byly odhadnuty na 20-25 metrů a přibližná hmotnost 7 000 až 10 000 tun. Ve výšce 45 až 30 km nad zemí těleso explodovalo silou odpovídající 30 až 500 kilotun TNT. Tlaková vlna vyrazila okna tisíců budov do vzdálenosti až 100 km a přes tisíc lidí utrpělo zranění nejčastěji od padajících skleněných střepů.
název: Čeljabinsk
klasifikace: kamenný meteorit, Chondrit LL5
lokalita nálezu: Čeljabinská oblast, Rusko
pozorovaný pád: ANO
datum pádu: 15.2.2013
oficiální nalezené množství: více než 1 tuna, z toho největší kus 570 Kg
váha vzorku: 1,6 gramů
srovnávací kostička má velikost 1x1x1 cm.
Kupujete přesně tento vyfocený kus.
úprava: surový
Certifikát pravosti člena světové sběratelské asociace IMCA a ukázka analýzy složení kousku z tohoto pádu.
Uloženo v průhledné krabičce s popiskem.
Chondrity obsahují stejné množství a poměr prvků jako Slunce, kromě těkavých prvků jako vodík a helium, a tak se soudí, že vznikly pouze několik miliónů let po zrodu sluneční soustavy, jsou tudíž neuvěřitelně staré.
Unikátní složení. Většina meteoritů obsahuje unikátní poměr prvků, například železo-niklovou slitinu s příměsí vzácných kovů, která se v pozemských horninách nevyskytuje. Je tak velmi spolehlivým poznávacím znakem.
Kamenné meteority obsahují rovněž tzv. chondry - malé kuličkové útvary, vzniklé roztavenými chomáčky prachu, v plynoprachovém disku obklopující mladé slunce, do podoby jakýchsi kapiček a jejich rychlým utuhnutím.