Vše připraveno - odkloníme asteroid !

Mise DART zdroj: NASA
Mise DART zdroj: NASA

 

Hlavně žádnou paniku, víme a známe, novinové články nám čas od času servírují titulky ve stylu "Řítí se na nás asteroid, k Zemi míří obrovské těleso" a podobně. 

V takových článcích se pak obvykle dočteme, že tato tělesa se k naší planetě přiblíží nejblíže na miliony kilometrů, často navíc s předem vypočteným bezpečným průletem a tak jde vlastně v první řadě "jen" o čtenost. 

Nicméně samozřejmě riziko budoucího nárazu existuje, osud dinosaurů zažít nechceme a tak je tady mise DART - první projekt nového úřadu Planetary Defense Coordination Office (Koordinační úřad planetární ochrany).

 

 

 

Asteroidy = riziko?!

 
dráhy známých těles, které kříží dráhu planety Země - zdroj: NASA
dráhy známých těles, které kříží dráhu planety Země - zdroj: NASA
 

V současné době víme o asi 27 tisících blízkozemních asteroidech, které by někdy v budoucnu mohly znamenat riziko, z toho 10 tisíc má velikost větší, než 140 metrů v průměru, což je velikost, která může způsobit velké kontinentální škody.  

 

Pro představu - největší těleso, které v tomto století zatím zkřížilo svou pouť s naší planetou - známé jako meteorit Čeljabinsk, mělo v průměru asi 25 metrů

Kombinace obrovské kosmické rychlosti a působení fyzikálních zákonů, způsobila v roce 2013 nad Ruskem obrovský výbuch rovnající se až 500 kilotunám TNT (Hirošima 15 kilotun). 

I přesto, že samotný výbuch tělesa byl ve výšce více než 30 km nad Zemí, tlaková vlna dokázala vysklít okna až do vzdálenosti 100 km a zraněno bylo více než 1500 lidí. Materiální škody dosáhly 630 milionů Kč.

 

 

 

Co je mise DART?

 

 

Je to mise, která má za cíl zjistit, zda je možné odklonit potenciálně rizikové těleso pouze kinetickou energií. 
 
Samozřejmě v různých katastrofických filmech jsme již viděli, jak naši pozemští superhrdinové vynesou k asteroidům atomovku a dál už to známe. Nyní by ale mise která vychází na 7,5 miliardy korun, na které se podílí spoustu vědců (včetně výrazné české stopy), měla dodat data, zda lze takový asteroid odklonit pouze pomocí nárazu. 

 

Cílem je asteroid/planetka Didymos, nebo lépe řečeno jeho měsíc Dimorphos, který planetku obíhá. 

Také se dá říct že jde o binární systém, nebo o dvojplanetku. Bude se zkoumat nejen odklon menšího tělesa, ale také jeho vliv na svého většího bratříčka. Tyto tělesa pro Zemi žádné nebezpečí nepředstavují a byly vybrány pouze jako vhodné tělesa pro tento test. 

V minulosti jsme zasáhli planetky, planety, měsíce, dokonce i kometu (Tempel 1). Nyní poprvé zasáhneme asteroid.  

Mise DART zdroj: NASA
Mise DART zdroj: NASA

.

.

 

Časová osa / údaje 

 

 

Datum startu 24.11.2021 - 7:21 SEČ
 
Náraz 27.9.2022 - 1:14 SELČ (noc z pondělí na úterý)
 
Rychlost nárazu: 6,6 km/s
 
Průměr Didymos je 780 metrů.
 
Průměr Dimorphos je cca 150 metrů - mimochodem na jeho objevu se podíleli astronomové z Astronomického ústavu AV v Ondřejově.
 
Sondu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.
 
V době nárazu se bude objekt nacházet asi 11 milionů kilometrů od Země.
 
 

 

.

.

 

Co bude dál?

 

Spolu s misí Dart letí také cubesat LICIACube Italské kosmické agentury (ASI). Ten se již od samotné sondy odpojil a letí po podobné dráze s asi tříminutovým zpožděním a bude analyzovat samotné místo dopadu a následky. 

Další zkoumání již bude mít na starosti mise Evropské kosmické agentury jménem Hera, která má odstartovat v roce 2023, nebo 2024. V rámci této mise poletí k těmto asteroidům 2 malé satelity. 

 

Pokud vše půjde podle plánu, na samotném tělese i přistaneme a budeme zkoumat účinky a dopady celé mise Dart

Na jednom z těchto satelitů jménem Apex se podílí mimo švédských, finských a německých vědců také ti naši z Česka. 

Zpět do obchodu