Hlavně žádnou paniku, víme a známe, novinové články nám čas od času servírují titulky ve stylu "Řítí se na nás asteroid, k Zemi míří obrovské těleso" a podobně.
V takových článcích se pak obvykle dočteme, že tato tělesa se k naší planetě přiblíží nejblíže na miliony kilometrů, často navíc s předem vypočteným bezpečným průletem a tak jde vlastně v první řadě "jen" o čtenost.
Nicméně samozřejmě riziko budoucího nárazu existuje, osud dinosaurů zažít nechceme a tak je tady mise DART - první projekt nového úřadu Planetary Defense Coordination Office (Koordinační úřad planetární ochrany).
Asteroidy = riziko?!
V současné době víme o asi 27 tisících blízkozemních asteroidech, které by někdy v budoucnu mohly znamenat riziko, z toho 10 tisíc má velikost větší, než 140 metrů v průměru, což je velikost, která může způsobit velké kontinentální škody.
Pro představu - největší těleso, které v tomto století zatím zkřížilo svou pouť s naší planetou - známé jako meteorit Čeljabinsk, mělo v průměru asi 25 metrů.
Kombinace obrovské kosmické rychlosti a působení fyzikálních zákonů, způsobila v roce 2013 nad Ruskem obrovský výbuch rovnající se až 500 kilotunám TNT (Hirošima 15 kilotun).
I přesto, že samotný výbuch tělesa byl ve výšce více než 30 km nad Zemí, tlaková vlna dokázala vysklít okna až do vzdálenosti 100 km a zraněno bylo více než 1500 lidí. Materiální škody dosáhly 630 milionů Kč.
Co je mise DART?
Cílem je asteroid/planetka Didymos, nebo lépe řečeno jeho měsíc Dimorphos, který planetku obíhá.
Také se dá říct že jde o binární systém, nebo o dvojplanetku. Bude se zkoumat nejen odklon menšího tělesa, ale také jeho vliv na svého většího bratříčka. Tyto tělesa pro Zemi žádné nebezpečí nepředstavují a byly vybrány pouze jako vhodné tělesa pro tento test.
V minulosti jsme zasáhli planetky, planety, měsíce, dokonce i kometu (Tempel 1). Nyní poprvé zasáhneme asteroid.
.
.
Časová osa / údaje
.
.
Co bude dál?
Spolu s misí Dart letí také cubesat LICIACube Italské kosmické agentury (ASI). Ten se již od samotné sondy odpojil a letí po podobné dráze s asi tříminutovým zpožděním a bude analyzovat samotné místo dopadu a následky.
Další zkoumání již bude mít na starosti mise Evropské kosmické agentury jménem Hera, která má odstartovat v roce 2023, nebo 2024. V rámci této mise poletí k těmto asteroidům 2 malé satelity.
Pokud vše půjde podle plánu, na samotném tělese i přistaneme a budeme zkoumat účinky a dopady celé mise Dart.
Na jednom z těchto satelitů jménem Apex se podílí mimo švédských, finských a německých vědců také ti naši z Česka.