Na stopě meteoritu Morávka

15.01.2020


Velmi vzácný a unikátní meteorit Morávka. Chce jej spoustu sběratelů a my samozřejmě taky 😀. Od jeho pádu v roce 2000 sice uběhlo spoustu let, ale díky tomu, že pádová oblast je od nás co by "meteoritem" dohodil, se po něm vyplatí občas kouknout. Oficiálně se našlo asi 6 kusů, já bych si dovolil tipnout, že nejméně 10. Naši vědci, absolutní světová špička v oboru spočítali, že dopadlo asi 100 kusů, což dělá z tohoto pádu velmi unikátní událost. Zde podrobněji, co se stalo, data vypočítali vědci z ASU-AVČR.

první 3 nalezené kusy meteoritu Morávka
první 3 nalezené kusy meteoritu Morávka

Dne 6.5.2000 v 13:52 hod. byl z mnoha míst Česka, Slovenska a Polska pozorován zářící a za letu rozpadající se bolid. Takový bolid viditelný přes den, je opravdu unikátní událost. Vidělo jej přes 10 tisíc lidí, 3 lidé tento úkaz nafilmovali a v obci Morávka byl dokonce pozorován pád meteoritu o hmotnosti 214,2 gramů. Podle místa dopadu byl tento meteorit dle zvyklostí pojmenován. Tento kus byl nálezcem okamžitě předán k vědeckému zkoumání. Tlakovou vlnu zaznamenaly také seismografické stanice OKD. Dopadová plocha (viz. mapka) je vypočítána s přesností 500 metrů. 

Poprvé byl spatřen ve výšce asi 75 km. Jeho rychlost byla 22 km/s !!! Za letu se rozpadal na mnoho menších kusů. Po 9 sekundách pohasl ve výšce 21 km. To už jeho rychlost klesla na 4 km/s. Jedná se o běžný typ kamenného meteoritu (tzv. Chondrit) s označením H5-6 a vesmírným stářím 4,56 miliardy let !!! Později se vypočítala jeho dráha vesmírem a tím se z něj stal tzv. "meteorit s rodokmenem", což z něj dělá unikátní záležitost.

dopadová oblast meteoritu "Morávka". Červeně vyznačené nálezy meteoritů.
dopadová oblast meteoritu "Morávka". Červeně vyznačené nálezy meteoritů.

Z pohledu hledače máte všechny potřebné informace. Víte co hledáte, jaké má složení a vlastnosti, velikost, víte kde dopadl a jak má vypadat a zbývá jediné - najít ho. Což je samozřejmě ta nejtěžší část. Když pominu to, že pádová oblast je opravdu velká, doba od pádu také, jsou i další komplikace. Terén v Beskydech je členitý, svahy, lesy, vysoká tráva.

Většina meteoritů bude pod zemí, protože půda v lesích je měkčí a proto máme na pomoc detektory. Tento meteorit má v sobě celkem významný podíl železa a tak nastavujeme detektory na tento materiál a jdeme na to. Problém první - lesy v Beskydech jsou docela zaneřáděné různým kovovým odpadem. A tak to píská a  vytahujeme jeden poklad za druhým - hřebíky, dráty, sem tam nějaká drobná mince. Taky konzervy, pozůstatky prastaré hutnické činnosti. Strusky nebo  staré kovové náčiní. Takhle to tedy nepůjde. Spousta lokalit je tímto způsobem neprohledatelná. Viditelné znaky v okolí už dávno zakryl čas a tak je hledání komplikované. Lokalitu si značíme do GPS mapy a přesunujeme se dál do "čistější" oblasti. Vždy se snažíme pečlivě prohledat naplánovaný úsek, který si značíme do naší mapy.

Systematické hledání je sice komplikované, ale za našich několik desítek výprav už se naše mapa plní údaji. Nejvíce kousků se našlo v okolí přehrady Morávka, kde je ale zároveň docela velké ochranné pásmo pitné vody a zákaz vstupu respektujeme. Přesouváme se dál a cílíme na "větší" kousky, které se soustřeďují v zadní části eliptické oblasti. Zároveň se vždy snažíme, aby po nás zůstal les v takovém stavu, než jsme do něj vešli. Nikdy nenecháváme díry v zemi, odpadky a jiné nešvary, které zůstávají např. v jižních Čechách po nelegálních hledačích Vltavínů. Naopak odpad, který najdeme pod zemí, uklidíme. Přírodu milujeme a Beskydy obzvlášť.  

meteorit Morávka
meteorit Morávka

Další kapitolou je povrchové hledání. Většinou je to o tom, že máme teleskopickou tyč, nebo provázek a na konci je velmi silný magnet. Tak se hledá okolo zpevněných povrchů, nebo v obydlených oblastech, kde je šance, že meteorit narazil do nějaké pevné překážky, odrazil se a čeká na své objevení na povrchu. Magnet se přikládá k podezřelým kamenům a čeká se na "záběr". Nastává ovšem stejný problém, na spoustě cest a v okolí je  různý kovový odpad a strusky. Třídíme na okamžitý zához, pozdější zkoumání a kameny které se vezmou na vyčištění, měření hustoty a další pokusy. 

Pokud kámen splňuje více podezřelých znaků, zbývá už jen to, aby se na něj podíval odborník. V tomhle bych chtěl velmi poděkovat pracovníkům Astronomického Ústavu, za ochotu a posouzení našich nálezů. Bohužel zatím žádný z našich pokladů nebyl "tím" kamenem z vesmíru 

Někdo chodí na ryby a někdo na meteority :) pohyb po Beskydech je krásný, zdravý a pokud u toho můžete najít nejen hřiby, ale i poklad, stojí to za to.
JF