meteorický roj Geminidy 2021 - úžasná vesmírná podívaná

11.12.2021

autor: Jaroslav FILIP


Geminidy v roce 2017 nad provincií Heilongjiang v severovýchodní Číně.
Geminidy v roce 2017 nad provincií Heilongjiang v severovýchodní Číně.

Blíží se maximum letošního meteorického roje Geminidy. Tento meteorický roj se i přes svou krásu a zajímavosti netěší takové oblibě jako letní Perseidy, důvod je jednoduchý, jen málo lidí chce být v zimě třeba na lehátku a pozorovat a to je velká škoda, tento roj totiž nabízí velkou podívanou.


Mezi jeho hlavní taháky patří velká jasnost a také široké barevné spektrum, meteory září hlavně zelenou, ale také žlutou, červenou, i modrou až fialovou barvou. Z našeho loňského pozorování můžeme říct, že barevné spektrum bylo opravdu impozantní. 



KDE SE GEMINIDY VZALY?


První zprávy o tomto meteorickém roji máme z roku 1862, samotné mateřské těleso potom bylo objeveno roku 1983, přesněji 11. října ho objevili astronomové Simon Green a John Davies.

Oproti většině meteorických rojů nemají Geminidy jako mateřské těleso kometu, ale asteroid - konkrétně Phaeton. 

I když se vědci do dnešního dne přou o to, zda se nejedná např. o vyhaslou kometu, převládá názor o asteroidu (podložený například měřením meteorů Astronomickým ústavem ČR, který z dat bolidové sítě určil materiál meteoroidů jako asteroidální). 

S tím souvisí i to, že oproti ostatním rojům má tato hmota největší hustotu (2-3 gr./cm3) a dostává se tak velmi hluboko do atmosféry - meteory shoří pouhých 40 km nad našimi hlavami. 

Rychlost, s jakou se tyto meteory setkávají se Zemí je 34,6 km/s, což znamená oproti např. Perseidům pomalejší a déle pozorovatelné průlety.

meteor zářící po průletu atmosférou
meteor zářící po průletu atmosférou

KDY A KDE?


Maximum letošního roje uvidíme letos z noci 13. na 14. prosince. Viditelné jsou již od začátku prosince, ale aktivita před a po maximu je dost nízká. Meteory zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců, později v noci ale bývají viditelné téměř po celé obloze.

Jako u ostatních pozorování oblohy, je pro co nejlepší zážitek třeba opustit velká města, která jsou značně limitována světelným znečištěním. Letošní pozorování navíc bude kazit docela velký měsíc, který bude v době maxima svítit až 77% svého maxima a zapadne až kolem 3. hodiny ranní.


Pokud si přivstanete, budete zároveň v oblasti s tmavou oblohou, můžete letos vidět v maximu až 100 meteorů za hodinu. 

Doporučení tedy zní, přivstat si 14. prosince ráno, ideálně mezi 3-8 hodinou, teple se obléct a vyrazit na tuto úžasnou show. Také den před a po budou podmínky a frekvence velmi dobré.