Co je to Vltavín (Moldavit)?


Vltavín, neboli Moldavit, je označení pro tzv. "tektit", který byl objeven v jižních Čechách v oblastech kolem řeky Vltavy. Vltavíny vznikly přetavením pozemských hornin po dopadu velkého meteoritu a vymrštěním této roztavené hmoty do velké vzdálenosti. 

Tato teorie se definitivně potvrdila až ve druhé polovině 20.století a znamená částečně mimozemský původ těchto zelených pokladů. 

surový Vltavín se svou unikátní strukturou zvanou "skulptace"
surový Vltavín se svou unikátní strukturou zvanou "skulptace"
surový Vltavín se svou unikátní strukturou zvanou "skulptace"
surový Vltavín se svou unikátní strukturou zvanou "skulptace"

Jihočeské Vltavíny jsou v této souvislosti dávány do spojitosti s meteorickým kráterem Ries Kessel v Bavorsku, mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem, ve kterém se nachází středověké městečko Nördlingen. V městečku je také muzeum kráteru, nechybí v něm ani vitrína s Vltavíny. 

Celý kráter má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Středem Rieského kráteru prochází Švábská tektonická linie, která je v jeho západní části velmi dobře patrná. Průměr kráteru je 24 kilometrů. Odhaduje se, že Rieský meteorit měřil v průměru asi 1 kilometr. 

Podobně jako u jiných míst dopadu není tento kráter v okolí jediný, 36 kilometrů na jihozápad se nalézá Steinheimský kráter o průměru 3,8 kilometru, což svědčí o rozpadu jednoho tělesa při průletu atmosférou na dvě, případně o vlétnutí dvou těles do atmosféry.Přírodní sklo vzniklo zhruba před 14,8 miliony let a dlouhou dobu setrvávalo v píscích, ve štěrcích, jílech a podzemních vodách, což dotvářelo jeho tvar .

Nejvíce naleptané útvary jsou také nejžádanější. Nazývají se ježci a lokalita jejich výskytu u Besednice je proslavená po celém světě. Ježci se dnes cení nejvíc, protože lokalita už je vytěžená a objevují se jen kusy ze sbírek. Cena neustále vzrůstá, nyní už dalece přesahuje tisíc korun za jeden gram.

Průměrná váha vltavínu je čtyři až pět gramů, ale objevují se výjimečné kusy, které váží přes sto gramů. Zatím největší objevený Vltavín měl váhu  265,5 gramů. 

Skulptace, je u každého kamene rozdílná. Na některých vltavínech je výrazná a některých není téměř znatelná. Dlouho se předpokládalo, že skulptace byla na vltavínech vytvořena během letu aerodynamickými vlivy.

Postupem času byly nalezeny důkazy, že za vrásčitý povrch můžou půdní kyseliny, které na vltavíny uložené v štěrkopíscích působily tisíce let.

Povrch vltavínů ze starších, minimálně přemístěných sedimentů, se vyznačuje sametovým a zvláště skelným leskem a pěknou skulptací a předurčuje je jako výjimečný drahý kámen.

Bohužel si v dnešní době musíte dát pozor na vltavínové imitace. Ano, už i Vltavíny mají své umělé napodobeniny. Stoupající zájem o vltavíny ve světě a tím rychle rostoucí cena zapříčila, že se můžeme setkat se syntetickými (uměle vyrobenými) Vltavíny. Zajímavosti:

Podobných přírodních skel (tektitů) je na světě více, ale jen Vltavíny jsou z této skupiny jasně zelené, průhledné a tedy použitelné jako šperkové kameny (drahokamy). Vltavíny jsou považovány za nejhezčí "tektity" vůbec.

Anglická královna Alžběta II. dostala platinový šperk osázený diamanty a černými perlami, v jehož středu ji nejvíce zaujal právě zelený třpytivý kámen, který do té doby neviděla. Ano, byl to Vltavín. Švýcarská vláda údajně za Vltavín do tohoto šperku zaplatila 5.000 dolarů.

Winston Churchill nosil Vltavín jen tak v kapse pro štěstí. Náramek z Vltavínů má jeho svátost Dalajláma a svůj kámen má třeba herec Richard Gere.

V jižních Čechách byla v dobách minulých tradice, že chlapci museli donést Vltavín dívce, kterou chtěli požádat o ruku.


Vltavín z naší sbírky
Vltavín z naší sbírky